کردستان باید بیشتر در حوزه باستان شناسی شناسانده شود – اخبار و اطلاعات خادم

رئیس موزه ملی ایران در نخستین همایش ملی باستان شناسی هورامان تأکید کرد که کردستان از لحاظ باستان شناسی در مقایسه با دو قطب مطالعاتی همجوار خود یعنی زاگرس مرکزی با حوزه فرهنگی دریاچه ارومیه مسائل زیادی برای کشف کردن دارد
رئیس کل موزه ملی ایران یادآور شد: موزه ملی ایران به عنوان کهن ترین میراث بان آثار منقول کشور افتخار دارد که بخش مهمی از آثار مکشوفه از حوزه جغرافیایی کردستان از جمله گنجینه زیویه را در خود جای داده و نگهداری می کند.

شیرازی افزود: برنامه کلی بسیاری از کشورهای جهان بر مباحث توسعه و عمران متمرکز است و در این میان برخی از کشورها به لحاظ قدمت و سابقه تاریخی و طولانی که دارند در انجام این کار و در بخش میراث فرهنگی با چالش هایی روبرو می شوند.

رئیس موزه ملی ایران در نخستین همایش ملی باستان شناسی هورامان تأکید کرد که کردستان از لحاظ باستان شناسی در مقایسه با دو قطب مطالعاتی همجوار خود یعنی زاگرس مرکزی با حوزه فرهنگی دریاچه ارومیه مسائل زیادی برای کشف کردن دارد.

برخی از فعالیت های عمرانی دخالت انسان در طبیعت است و این دخالت اگر بدون برنامه ریزی باشد می تواند خسارت های زیادی را به همراه داشته باشد بنابراین باید به صورت همه جانبه تمام موارد لازم در این زمینه، پیش بینی شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

روح الله شیرازی رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور نیز افزود: در زمینه باستان شناسی استانداردهای علمی لازم در حد اعلا باید در نظر گرفته شود چون ما یک سازمان پژوهش محور هستیم و در پژوهش بحث علمی و سئوالاتی مطرح می شود که نقش مهمی در شناخت و روند تکامل فرهنگی در یک حوزه جغرافیایی دارد.

او در ادامه به فعالیت های موفق این حوزه اشاره کرد و گفت: نتایج کاوش های محدوده سد داریان یکی از نمونه های موفق در زمینه دستیابی به نتایج علمی قابل اهتمام در حوزه باستان شناسی است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور افزود: کارشناسان بازوهای علمی و اجرایی ما در استان ها هستند و باید در برنامه هایی که قرار است در استان انجام شود پایش ها را انجام و به ما اعلام کنند تا پیش از هر گونه اتفاقی برنامه ریزی های لازم انجام شود.

در چند سال اخیر اتفاقات خوبی در این زمینه در استان رخ داده است که باید با مشارکت و همراهی همدیگر آن را ادامه داده و تقویت کنیم.

او با بیان اینکه توسعه و عمران در فعالیت های اجرایی کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است گفت: توسعه و عمران بخش لاینفک مدرنیسم و استفاده از امکانات روز و مسائلی که دنیای جدید و فناوری های جدید بر روی آن تأکید دارند به شمار می رود.

جبرئیل نوکنده روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷ در نخستین کنفرانس ملی باستان شناسی هورامان در سنندج گفت: پرسش های بی شماری در زمینه وضعیت گاهنگاری استقرارهای این استان و نسبت محوطه های این دیار با حوزه های فرهنگی همجوارش هنوز به درستی بررسی نشده و یا منتشر نشده، باقی مانده است.


اخبار مرتبط

 • بانک ها از چرخه پرداخت ارز مسافرتی حذف می شوند؟ – اخبار و اطلاعات خادم
 • آژانسهای مسافرتی بدهکار شدند – اخبار و اطلاعات خادم
 • صدور مجوز شکار برای پنج استان – اخبار و اطلاعات خادم
 • سه اقدام مهم برای استفاده حداکثری هتل ها از تلفن همراه – اخبار و اطلاعات خادم
 • برگزاری جشنواره ملی گردشگری گیاهان دارویی در تربت حیدریه + ترکیه مقصد قطعی «فرشاد» است – اخبار و اطلاعات خادم
 • خدمات ویژه متروی تهران به مناسبت عید سعید فطر – اخبار و اطلاعات خادم
 • نیازمند بروز رسانی قوانین حوزه فرهنگ و هنر هستیم – اخبار و اطلاعات خادم
 • نمایشگاه عکس «بالکان، میراث مشترک» در سعدآباد برگزار می شود + قوت قلب قدوس به جهانبخش؛ تعویضی که رویایی شد – اخبار و اطلاعات خادم
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *